Porady

Badania naukowe sugerują, że wcześnie rozpoczęta nauka języka obcego to nie tylko szansa na opanowanie poprawnej wymowy i uzyskanie wysokiego stopnia biegłości językowej, ale również cały szereg korzyści dla ogólnego rozwoju intelektualnego malucha. Dzieci, które posługują się więcej niż jednym językiem, zwykle są bardziej przebojowe, lepiej radzą sobie w szkole. 
Postawa rodzica wobec nauki języków obcych ma kluczowe znaczenie dla sukcesu dziecka, a umiejętności zdobyte w dzieciństwie procentują przez całe życie. Tak więc, nawet jeśli sam nie znasz dobrze języka, możesz wspierać i zachęcać swoje dziecko do nauki. A oto kilka wskazówek, jak robić to skutecznie!
Nie odkładaj nauki na później
Wczesny kontakt z językiem obcym, którego dziecko ma nauczyć się w przyszłości jest nie do przecenienia. Dwu-trzyletnie dzieci nie tylko intensywnie uczą się języka ojczystego, ale także bardzo dobrze rozpoznają dźwięki innych języków. Im wcześniej zapewnimy maluchowi kontakt z językiem obcym, z tym większą łatwością opanuje jego fonetykę. Na tym etapie może być to wspólne słuchanie piosenek w tym języku, oglądanie programów dla dzieci i powtarzanie z rodzicem wybranych słówek. Ważne jest jednak, by nie zostawiać dziecka samego przed telewizorem. Jeśli chcesz efektów, musisz poświęcić dziecku czas – rozmawiać z nim i komentować rozwój akcji itp. Podobnie, jeśli korzystasz z programów komputerowych do nauki języka, dziecko nie powinno siedzieć samo przed komputerem. Towarzysz dziecku, bo wspólna zabawa daje więcej radości oraz lepsze efekty.
Rozbudź zainteresowanie
Pokaż dziecku mapę świata i opowiedz, gdzie można porozumieć się w danym języku obcym. Poszukaj wydarzeń kulturalnych związanych z obszarem kulturowym danego języka i zainteresuj nimi swoją pociechę. Sprawdź ofertę kulturalną ambasad lub dobrych szkół językowych, które czasami oferują otwarte warsztaty dla dzieci. Jeśli masz obcojęzycznych znajomych, zapewnij dziecku możliwość spotkań z takimi ludźmi, aby rozbudzić jego ciekawość i uzmysłowić mu, że poza językiem ojczystym istnieją także inne formy porozumiewania się.
Zapytaj też nauczyciela o strony internetowe dla dzieci uczących się angielskiego, z których Twoje dziecko mogłoby korzystać w domu. Jeśli nauczyciel nie jest bardzo pomocny, poszukaj takich stron wspólnie z dzieckiem. Warto odwiedzić strony: www.eslgamesplus.com; www.english-4kids.com/games.html; www.cambridgeenglish.org/learning-english/games-social/; www.learnenglishkids.britishcouncil.org oraz www.farfaria.com.
Zadbaj o materiały do nauki
Poszukaj książek, filmów i piosenek w języku obcym. Ważne jednak, by materiały te były odpowiednio dobrane i odpowiadały poziomowi umiejętności oraz zainteresowaniom dziecka. Dobre wydawnictwa edukacyjne mają zwykle w swej ofercie tego rodzaju publikacje i literatura obcojęzyczna specjalnie opracowana dla dzieci w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania jest dostępna w księgarniach językowych. W Internecie znajdziesz też wiele interaktywnych książeczek z opcją ‘audio’– często udostępnianych bezpłatnie (np. www.raz-kids.com). Czasami doskonale sprawdzają się bajki znane dzieciom w języku polskim – np. Świnka Peppa, czyli Peppa Pig lub Mysia, czyli Maisy w oryginalnej wersji językowej. Wiele wpadających w ucho piosenek z animacjami znajdziesz na stronie www.supersimplelearning.com
Czytaj z dzieckiem
A także zachęcaj je do samodzielnego czytania w języku obcym, jeśli potrafi już czytać. Każda przeczytana książeczka wzbogaca słownictwo i pozwala zapamiętywać́ pisownię. Dobre szkoły językowe prowadzą biblioteczki dla swoich słuchaczy i warto regularnie z nich korzystać́.
Rozmawiaj z dzieckiem w języku obcym
Jeśli dobrze znasz język, warto czasami rozmawiać z dzieckiem i traktować to jako zabawę lub swego rodzaju rytuał – na przykład w określonych sytuacjach używać znanych dziecku fraz i zwrotów, np. ‘See you later, aligator. In a while crocodile,’ ‘Yummy, yummy in my tummy’ albo nazywać znajdujące się w otoczeniu dziecka przedmioty. Formalne lekcje z mamą w domu raczej się nie sprawdzą, ale zabawa z językiem na pewno tak!
Zadbaj o systematyczność nauki
Jeśli Twoje dziecko uczy się już języka w szkole, pomóż mu wygospodarować czas na naukę. Opanowanie języka obcego przypomina grę na instrumencie – aby zdobyć umiejętności językowe potrzeba systematycznej pracy. Jeśli zapiszesz dziecko na kurs językowy, zachęcaj je do wytrwałości i pomóż mu przetrwać chwile zniechęcenia, które raczej na pewno się pojawią. Warto pamiętać, że nauka języka obcego poza naturalnym środowiskiem językowym wymaga wielu godzin systematycznych ćwiczeń – eksperci oceniają, że aby osiągnąć poziom B2 (egzamin Cambridge First), potrzeba minimum 600 godzin pracy.
Naucz mnie… 
To zabawa, którą szczególnie polecamy rodzicom. Poproś swoje dziecko, żeby ‘uczyło cię’ nowych wyrażeń́ w języku obcym, których samo nauczyło się na lekcji w szkole. Pozwól dziecku objaśnić ich znaczenie i skorygować twoją niepoprawną wymowę. Mówi się, że o opanowaniu danego zagadnienia najlepiej świadczy to, że potrafimy przekazać wiedzę komuś innemu. Poza tym dziecko w roli nauczyciela czuje się̨ ważne i potrzebne, a wtedy nauka nabiera większego sensu i daje mu ogromną satysfakcję. A jeśli nie znasz języka, naprawdę ucz się wspólnie z dzieckiem – odrobina rywalizacji może dobrze wpłynąć na motywację do nauki.
Rodzinne rozgrywki
Gry takie jak np. Dobble, które rozwijają spostrzegawczość mogą być z powodzeniem wykorzystywane do nauki i utrwalania słownictwa. Dla młodszych dzieci, które znają już nazwy różnych zwierząt doskonale nadaje się prostsza wersja tej gry z mniejszą liczbą elementów.
W przypadku starszych pociech polecamy wersję standardową – przed rozpoczęciem gry wystarczy powtórzyć nazwy poszczególnych elementów przedstawionych na kartach. Maluchy, które potrafią policzyć po angielsku do 10 będą dobrze się bawić grając w Chińczyka, zaś dzieciom bardziej zaawansowanym można zaproponować wspólną grę w Scrabble.
Oprócz oczywistych korzyści językowych taka zabawa bardzo integruje rodzinę.
Okazuj zainteresowanie i doceniaj
Dzieci mogą̨ się̨ irytować́, gdy odpytujemy je ze znajomości słówek lub wytykamy im brak wiedzy, ale zazwyczaj chętnie dzielą się tym, co im na lekcji najlepiej wyszło i co było najciekawsze. Pamiętaj, że każdy sukces językowy Twojej pociechy zasługuje na uznanie. Duma rodzica dodaje dziecku skrzydeł i motywuje do dalszej nauki.
Stawiaj wyzwania
Zachęć dziecko, by przygotowało się do uznanego egzaminu na odpowiednim dla niego poziomie, bo wytyczasz wtedy jasno określony cel. Najpopularniejsze egzaminy dla dzieci to Cambridge YLE oraz PTE Young Learners. Na stronach poświęconych egzaminom znajdziesz zwykle wiele ćwiczeń ułatwiających przygotowanie się do nich. Nawet, jeśli dziecko nie przystąpi do prawdziwego egzaminu, warto spróbować sił w przykładowych testach.
Nie krytykuj
Rodzice czują̨ się̨ często w obowiązku korygowania swoich pociech. Nie przesadzaj w poprawianiu błędów, gdyż̇ możesz spowodować́ u dziecka wycofanie. Lepiej pozostaw tę rolę nauczycielowi.
Miej realistyczne oczekiwania
Od oglądania bajek i śpiewania piosenek po angielsku dziecko nie zacznie nagle mówić w danym języku, a na efekty kursu językowego też trzeba poczekać. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość – dziecko zaczyna zwykle ‘otwierać się’ i przejawiać większą inicjatywę w posługiwaniu się językiem obcym około 9-10 roku życia.
Zaplanuj wakacje z językiem 
Wyślij dziecko na wakacyjny obóz językowy. Wiele firm z branży turystycznej posiada w swej ofercie takie propozycje. Jeśli dziecko jest starsze, być może warto wysłać je na wakacyjny kurs za granicą. Jeśli wyjeżdżacie całą rodziną za granicę, zachęcaj dziecko do zabawy z rówieśnikami z innych krajów. Zagraniczny wyjazd doskonale uświadamia dziecku sens uczenia się języków obcych, bo wówczas widzi, że ludzie komunikują się nie tylko po polsku.
Źródło: http://www.egodziecka.pl