REGULAMIN ŚWIETLICY WRAZ Z ANEKSEM (wprowadzającym zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii SARSCoV-19).

I CELE I ZADANIA ŚWIETLICY

1. Celem działalności świetlicy jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy w nauce oraz odpowiednich warunków do nauki własnej i rekreacji.
2. Do zadań świetlicy należy:
– organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy umysłowej,
– organizowanie gier i zabaw ruchowych,
– rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień wychowanków,
– kształtowanie nawyków kultury życia codziennego,
– współdziałanie z rodzicami i nauczycielami uczniów korzystających ze świetlicy.
3. Korzystanie z opieki świetlicowej jest bezpłatne. Za zgodą dyrekcji szkoły świetlica przyjmuje ofiarowane pomoce do zajęć, gry, zabawki i inną pomoc służącą funkcjonowaniu świetlicy.
4. W ramach świetlicy szkolnej działa stołówka na zasadach określonych w regulaminie stołówki.

II ORGANIZACJA PRACY W ŚWIETLICY

1. Świetlica jest czynna od 7.00 do 16.30 w dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne oraz opiekuńczo-wychowawcze, ustalone przez Dyrektora szkoła zgodnie z kalendarzem roku szkolnego. Godziny pracy dostosowane są do potrzeb uczniów i ich rodziców.
2. Świetlica organizuje zajęcia w grupach wychowawczych. Grupy wychowawcze, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r., nie powinny przekraczać 25 uczniów pod opieką jednego nauczyciela.
3. Świetlica realizuje swoje zadania wg rocznego planu pracy opiekuńczo-wychowawczej świetlicy.
4. W świetlicy organizowane są zajęcia programowe, dowolne, grupowe i indywidualne pod opieką nauczyciela.
5. Jednostka zajęć w grupie wychowawczej jest dostosowana do możliwości psychofizycznych dzieci.

III WYCHOWANKOWIE ŚWIETLICY

1. Do świetlicy szkolnej przyjmowani są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Tychach, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów), organizację dojazdu do szkoły oraz inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniowi opieki w szkole (podstawa prawna – § 7 załącznika nr 2 ww. rozporządzenia).
2. Przyjmowania uczniów do świetlicy dokonuje się na podstawie wypełnionej KARTY ZGŁOSZENIA, wypełnionej przez rodziców (opiekunów prawnych) dziecka na początku każdego roku szkolnego.
3. KARTA ZGŁOSZENIA stanowi podstawę do wpisania ucznia do rejestru w dzienniku zajęć. W karcie określa się czas przebywania dziecka w świetlicy oraz sposób opuszczenia przez dziecko świetlicy (odebranie przez wskazane osoby, samodzielny powrót, wyjście na zajęcia lekcyjne, dodatkowe itp.). Oprócz danych personalnych dziecka, w karcie wpisuje się także te dane ich rodziców/opiekunów, które mają umożliwić kontakt z nimi w szczególnych, uzasadnionych przypadkach.
4. Świetlica wymaga pisemnej zgody (upoważnień) w przypadku:
– samodzielnego wyjścia dziecka ze świetlicy,
– odbierania dzieci przez inne osoby niż wskazane w KARCIE ZGŁOSZENIA.
Upoważnienia rodziców są przechowywane w dokumentacji świetlicy.
5. Rodzice zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka. W przypadku zdarzenia nagłego, powodującego opóźnienie odbioru dziecka, rodzic zobowiązany jest zawiadomić świetlicę/szkołę.
6. W przypadku pozostawienia dziecka w świetlicy po godzinie jej zamknięcia, podejmowane są czynności wg ustalonej procedury:
a) próby nawiązania kontaktu z rodzicami/osobami upoważnionymi do odbioru dziecka,
b) przekazanie ucznia pod opiekę odpowiednim organom. (Dz. U. z 2002r. Nr 11, poz. 109).
7. Prawa i obowiązki ucznia uczęszczającego do świetlicy określa Kodeks Ucznia, Statut Szkoły i Regulamin Świetlicy.
8. Uczeń przestaje być wychowankiem świetlicy w ciągu trwającego roku szkolnego na mocy decyzji – pisemnej deklaracji rodziców (opiekunów) o wypisaniu dziecka ze świetlicy lub po zakończeniu danego roku szkolnego.

IV PRACOWNICY ŚWIETLICY

1. W świetlicy zatrudnieni są pracownicy pedagogiczni, będący członkami Rady Pedagogicznej szkoły: kierownik świetlicy i nauczyciele-wychowawcy.
2. W pracy z dziećmi nauczyciele świetlicy współpracują z pedagogiem szkolnym oraz wychowawcami klas.
3. Zakres zadań, uprawnień i odpowiedzialności kierownika świetlicy i nauczycieli-wychowawców określa dyrektor szkoły.

V DOKUMENTACJA

W świetlicy prowadzona jest następująca dokumentacja:
1. roczny plan pracy opiekuńczo-wychowawczej świetlicy;
2. tygodniowe plany pracy grup wychowawczych;
3. dziennik zajęć;
4. karty zgłoszeń dzieci do świetlicy.

VI PRAWA I OBOWIĄZKI WYCHOWANKÓW ŚWIETLICY

Uczniowie korzystający ze świetlicy mają prawo do:
1. Korzystania z pomocy wychowawców świetlicy w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności w nauce.
2. Rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień.
3. Korzystania z pomocy dydaktycznych, gier, sprzętu sportowego i sprzętu audiowizualnego.
4. Opieki wychowawczej, życzliwego i podmiotowego traktowania.
5. Uczniowie mogą zgłaszać pomysły zajęć i ich tematy.

Uczniowie korzystający ze świetlicy zobowiązani są do:
1. Nienagannego i należytego zachowania się w świetlicy wobec nauczycieli i kolegów.
2. Zachowywania się tak, by nie przeszkadzać innym w zabawie i nauce.
3. Słuchania i wykonywania poleceń nauczycieli.
4. Dbania o czystość osobistą i estetyczny wygląd świetlicy.
5. Dbałości i poszanowania wyposażenia świetlicy. Za umyślnie spowodowane straty i zniszczenia odpowiadają rodzice(opiekunowie) dziecka.

VII KARY I NAGRODY

Kary:
1. Upomnienie przez nauczyciela na forum grupy.
2. Uwaga w dzienniczku/zeszycie korespondencji/zeszycie uwag.
3. Nagana udzielona w obecności klasy.
4. Obniżenie oceny z zachowania.
5. Zakaz uczęszczania do świetlicy.

Nagrody:
1. Wyróżnienie przez wychowawcę na forum grupy.
2. Pochwała w dzienniczku/zeszycie korespondencji/zeszycie uwag.
3. Pochwała udzielona w obecności wychowawcy klasy.
4. Podwyższenie oceny z zachowania.
5. Nagroda rzeczowa i dyplom na zakończenie roku szkolnego.

Aneks nr 1 do regulaminu świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 10 im. Gustawa Morcinka w Tychach

Aneks wprowadza zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii SARSCoV-19.

Wchodzi w życie 1.09.2020

  1. Na zajęcia świetlicowe może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. Zajęcia świetlicowe odbywają się w pomieszczeniu świetlicy szkolnej oraz w pomieszczeniu stołówki szkolnej, z wyłączeniem czasu wydawania posiłków. Należy unikać zmiany pomieszczeń oraz wymiany uczniów w grupach świetlicowych.
  3. Należy tak organizować i koordynować zajęcia, aby możliwe było zachowanie dystansu społecznego (1,5 metra). W miarę możliwości należy organizować zajęcia na świeżym powietrzu.
  4. W trakcie trwania zajęć świetlicowych nauczyciel zobowiązany jest do wietrzenia sali co najmniej 1 raz na godzinę. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem nauczyciela.
  5. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk – przed przyjściem do świetlicy, przed posiłkiem oraz po powrocie ze świeżego powietrza, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  6. Przynosimy do szkoły tylko niezbędne rzeczy. Uczniowie posiadają swoje przybory szkolne, którymi nie wymieniają się z innymi uczniami.
  7. W świetlicy szkolnej dostępne są tylko zabawki i sprzęty, które można łatwo zdezynfekować. Według potrzeb wyznaczony pracownik szkoły dokonuje dezynfekcji stołów, krzeseł, włączników, powierzchni podłogowych, umywalki i kranu oraz sprzętu sportowego.
  8. Wyznaczony pracownik szkoły informuje wychowawcę świetlicy, które dziecko idzie do domu. Rodzic/opiekun prawny oczekuje na dziecko w wyznaczonym do tego miejscu.
  9. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien odizolować ucznia w przeznaczonym do tego pomieszczeniu zachowując dystans minimum 2 m odległości od innych osób. Następnie niezwłocznie informuje rodzica/opiekun prawnego o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
  10. W razie konieczności kontakt rodzica/opiekuna prawnego z nauczycielem odbywa się przez dziennik elektroniczny lub na numer telefonu podany przez rodzica/opiekuna prawnego w karcie zapisu.

Stworzono na podstawie: wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Państwowego dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.