Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie

INFORMACJE O PROGRAMIE

Szkoła promująca zdrowie – definicja

Szkoła promująca zdrowie to placówka dbająca o wszechstronny rozwój zarówno uczniów, jak i pracowników w zakresie zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. Poprzez szeroko zakrojoną działalność tworzy odpowiednie ku temu warunki.

Proponując szeroki zakres działań, wskazuje dzieciom i dorosłym jak należy dbać  o dobrą kondycję i zachowanie zdrowia jak najdłużej i cieszyć się życiem.

Koncepcja szkoły promującej zdrowie

Podstawą koncepcji SzPZ są założenia promocji zdrowiazgodnie z którymi:

• zdrowie jest tworzone przez ludzi w codziennym życiuwe wszystkich siedliskach, w których żyją, uczą się, pracują, wypoczywają, bawią się; jednym z siedlisk jest szkoła i jej społeczność – nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie i ich rodzice;
  • niezbędne są dwa wzajemnie powiązane rodzaje działań: działania indywidualne ludzi, którzy starają się, aby ich styl życia był prozdrowotny, działania wspólne społeczności, która tworzy sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne i społeczne;
  • warunkiem skuteczności działań jest uczestnictwo, zaangażowanie jak największej liczby człon­ków danej społeczności; programy promocji zdrowia są wdrażane           „z ludźmi”, a nie „dla ludzi”; w szkole niezbędne jest uczestnictwo nauczycieli, innych pracowników, uczniów (rzeczywiste, a nie pozorne) i współpraca z rodzicami uczniów.

W sieci Szkoły dla Zdrowia w Europie (SHE) przyjęto, że promocja zdrowia w szkole to wszelkie dzia­łania podejmowane w celu ochrony i poprawy zdrowia wszystkich członków społeczności szkol­nej. Istotą SzPZ jest całościowe podejście do promocji zdrowia w szkole (ang. whole school approach to health promotion), które jest znacznie szersze niż realizacja programów edukacyjnych dotyczących różnych aspektów zdrowia.

Standardy szkoły promującej zdrowie

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkol­nej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności           i długofalowości tych działań.
  2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli  i in­nych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
  3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli  i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
  4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

Etapy przynależności (I)

- okres przygotowawczy (minimum 6 miesięcy)

- okres kandydacki (minimum 1 rok szkolny/2 semestry): w tym czasie realizacja pierwszego roku autorskiego szkolnego programu promocji zdrowia

- po zakończeniu okresu kandydackiego, a więc po roku: przyjęcie do Śląskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie i wręczenie Certyfikatu Śląskiej Sieci Przedszkoli  i Szkół Promujących Zdrowie (na 3 lata)