Jesteś tutaj: Start / O szkole / O PATRONIE

O PATRONIE

Gustaw Morcinek

urodził się 25 sierpnia 1891 roku w Karwinie, małym górniczym miasteczku na Śląsku Cieszyńskim (obecnie Czechy).

Ojciec jego, Józef, był woźnicą rozwożącym piwo z pobliskiego browaru. Zginął w 1892 roku, gdy mały Gustaw miał zaledwie osiem miesięcy. Od tego czasu dziećmi zajmowała się wyłącznie matka, która musiała bardzo ciężko pracować aby byt zapewnić swoim pociechom. Choć żyli bardzo biednie, dzieciństwo swe Gustaw Morcinek wspominał zawsze jak piękny okres zabaw, prawdziwego koleżeństwa i baśni opowiadanych przez matkę.

Po ukończeniu szkoły podstawowej G. Morcinek przez pewien czas pracował w cegielni i kopalni, a później rozpoczął naukę w Seminarium Nauczycielskim.
W roku 1919 przybył do Skoczowa i rozpoczął pracę jako nauczyciel w szkole podstawowej. Uczył dzieci języka polskiego i historii. Uczniowie bardzo go lubili, gdyż nigdy nie żałował dla nich czasu. Prowadził lekcje w sposób bardzo ciekawy. Często opowiadał swym uczniom baśnie, legendy i różne anegdoty. Lubił wtedy posługiwać się gwarą, a i uczniom pozwalał nią mówić, dbając jednak aby to była czysta gwara śląska, bez żargonowych zwrotów niemieckich.

W okresie pracy nauczycielskiej Gustaw Morcinek zapoczątkował także swą twórczość literacką. Pisał piękne utwory dla dorosłych i dla młodzieży.

W czasie II wojny światowej Gustaw Morcinek przebywał przez 6 lat w obozie koncentracyjnym, jednak szczęśliwie przeżył ten straszny okres i powrócił do swego domu w Skoczowie. Nie został jednak ponownie nauczycielem, tylko poświecił sie pisarstwu. Nie zapomniał jednak nigdy o dzieciach i młodzieży. Pisał nadal dla nich książki, odwiedzał w szkołach. opowiadał o swojej pracy. Bohaterami powieści często stawali się jego uczniowie.
Przez całe życie pisał także baśnie - utwory, które są szczególnie kochane przez młodsze dzieci.

Niektóre z utworów Gustawa Morcinka:

• Wyrąbany chodnik
  • Ondraszek