Wszawica - profilaktyka i zwalczanie

Wszawica głowowa to powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w skupiskuach żłobek, przedszkole, szkoła.

Występowanie wszawicy wśród dzieci i młodzieży nasila się w okresie wakacyjnym. Przebywanie w skupiskach podczas wyjazdów, w tym także wspólna zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci:

• związywanie długich włosów lub krótkie fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,
  • używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów
  • codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
  • mycie włosów w miarę potrzeb (nie rzadziej niż raz w tygodniu),
  • wyposażenie dzieci w środki higieniczne, takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów,
  • systematyczne sprawdzanie czystości głowy i włosów

W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała i systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców lub opiekunów prawnych i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.

Za stan zdrowia i czystości dzieci prawnie i moralnie odpowiedzialni są rodzice.

Z informacji uzyskiwanych od dzieci wynika, że nie wszyscy rodzice poczuwają się do obowiązku sprawdzania czystości włosów, a tylko czujność w tym zakresie może zapobiec wszawicy.

W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą podczas pobytu w przedszkolu, czy szkole  należy poinformować o powyższej sytuacji pielęgniarkę szkolną lub wychowawcę.

Wszawica - folder informacyjny

Wszawica to nie wstyd - poradnik