Jesteś tutaj: Start / Świat ucznia

Świat ucznia

"Dobre maniery są kluczem do łatwiejszego życia wśród ludzi”

ALFABET  DOBRYCH  MANIER  DLA  NASTOLATKA

Arogancja - okazywana słowami, minami, gestami wobec dorosłych jest nie do wybaczenia.

Brzydkie słowa – takich słów kulturalny człowiek wcale nie używa.

Cześć – nie żałujmy tego słowa wobec kolegów i koleżanek.

Dyskrecja – to umiejętność zachowania tajemnicy. Nie powtarzamy osobom postronnym powierzonych nam sekretów.

Elegancja - to styl bycia i ubierania się, polega na "dyskretnym uroku".

Fair play - szlachetna gra, w życiu codziennym polegająca na tym, żeby nie oszukiwać, nie wygrywać cudzym kosztem, nie wykorzystywać swojej przewagi.

Gafa - zachowanie nietaktowne, raczej   niezamierzone, wynikające z nieuwagi, niewiedzy czy roztargnienia, gdy się zdarzy, nie wpadajmy w panikę i szybko przeprośmy.

Higiena - obowiązuje codzienne mycie się od stóp do głów. Uwaga! Pryskanie brudu dezodorantem daje mizerne efekty.

Imieniny - nie zapominajmy solenizantom złożyć życzeń.

Jedzenie - mlaskanie, siorbanie, cmokanie, czyli jedzenie głośne i niechlujne jest bardzo kompromitujące!

Kłanianie się - młodsi kłaniają się starszym, uczniowie nauczycielom i innym pracownikom szkoły, chłopcy  dziewczętom.

Listy - cudza korespondencja to rzecz święta, nie otwieramy i nie czytamy cudzych listów.

Łyżeczka - zawsze wyjmujemy ze szklanki, gdy pijemy herbatę (w przeciwnym wypadku grozi wybiciem oka!).

Mowa sztućców - po skończonym posiłku odkładamy sztućce na talerzu równolegle do siebie po prawej stronie.

Niepunktualność - ten, kto się spóźnia, zraża do siebie ludzi, jeszcze zanim ich zobaczy.

Obrażanie się - dąsanie o byle co, "muchy w nosie" to mało elegancki (a przy tym nudny!) sposób załatwiania swoich porachunków.

Plotka - jest w bardzo złym tonie. Świadczy o osobie, która plotkuje, że jest pusta i nie ma nic do powiedzenia na inne tematy. Takiej osobie nie należy ufać.

Rodzice - nie do wybaczenia jest niegrzeczne zachowanie wobec rodziców lub lekceważące wyrażanie się o nich przy kolegach.

Śmiecenie - człowiek cywilizowany nie wyrzuca śmieci, gdzie popadnie.

Telefon - dzwoniąc do kogoś witamy się i zawsze przedstawiamy, nie telefonujemy po godzinie 22.00.

Uśmiech - ułatwia codzienne życie. To gest życzliwości wobec innych ludzi.

Wizyta z rodzicami - nie okazujemy, że się nudzimy, nie chodzimy z męczeńska miną i nie jęczymy "chcę do domu".

Zwroty grzecznościowe - starajmy się używać  „magicznych słów”: proszę, przepraszam, dziękuję.

Życzliwość - powinno się być życzliwie nastawionym do wszystkich ludzi. Takie zachowanie naprawdę potrafi zdziałać cuda!