Już w grudniu II etap Ligi Ortograficznej!

W grudniu ćwiczymy pisownię wyrazów z ó – u.

Pamiętajcie, że…   „ó” to  „o z kreską (ó)”, a nie ó kreskowane lub zamknięte- jak powszechnie się mówi. Posłuchajcie co mówi na ten temat wybitny językoznawca – Profesor Jan Miodek

Profesor Jan Miodek  to Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej  Uniwersytetu Wrocławskiego i członek Rady Języka Polskiego. Jest autorem wielu słowników i książek poświęconych językowi polskiemu, niektóre z nich to: „Słownik ojczyzny-polszczyzny” czy  „ABC polszczyzny”. Należy do grona wybitnych popularyzatorów wiedzy o języku polskim.

Zachęcamy do obejrzenia humorystycznej rozmowy z Profesorem:

II etap Ligi Ortograficznej– 20 grudnia!!

Oto propozycje ćwiczeń. Skorzystajcie z naszej oferty.

Ćwiczenie 1

Ćwiczenie 2

UWAGA! W drugim etapie, oprócz dyktanda, będzie też krótki test ze znajomości zasad pisowni wyrazów z ó, u. Oczekujemy solidnego przygotowania się do ponownej walki z Bykami. Życzymy już dzisiaj  zwycięstwa!!!

Jeszcze słów kilka o wyjątkach!

Zauważyliście, że pisze się żarówka, klasówka,  stalówka, itp. ,ale są też wyrazy:  skuwka, zasuwka, okuwka ,zakuwka, wsuwka – dlaczego taka różnica w pisowni?

Zapamiętajcie!

skuwka – skuć

zasuwka – zasuwać

okuwka – okuć

wsuwka – wsuwać

Wyrazy te utworzone zostały  od czasowników, przez dodanie przyrostka –wka.

wsuwka – inaczej spinka do włosów;

odkuwka – coś co zostało odkute od czegoś;

okuwka – to metalowe, często  ozdobne wzmocnienie elementów drewnianych;

skuwka – to blaszka wzmacniająca coś, łącząca jakieś części, zabezpieczająca coś;

zasuwka – mała zasuwa, czyli zamek składający się z ruchomej sztaby wsuwanej do specjalnego otworu.

Wszystkie  pozostałe rzeczowniki zakończone na -ówka piszemy przez ó (dodanie przyrostka –ówka),  np. żarówka, stalówka,  klasówka itp.

Uważajcie, są jeszcze dwa wyrazy, które mogą sprawić kłopot: podkuwka i podkówka – obydwa zapisy są poprawne, ale uzależnione  od znaczenia;

podkówka – mała podkowa

podkuwka – dolne okucie sań

Poniżej podajemy również słówka dla poszczególnych klas.

SŁÓWKA

Klasy czwarte:

próg, głód, który, jaskółka, wróbel, długi, mówić, miód, zupa, lustro, wróżka, różdżka, matura, maluje, ósmy, ów, ówczesny, dzbanuszek, urodziny, córka, król, ogród, ogórek, podróż, kłótnia, zakuwka.

Klasy piąte:

ołówek, wiódł, rysunek, gotuję, zasuwka, wsuwka, wrócić, skrót, opiekunka, chór, królik, mur, próżny, przymrużyć, serduszko, pióro, wujek, kupić, półciężarówka, krótki, rów, mróz, kulka, kultura, ówdzie, ósemka.

Klasy szóste:

chrupiący, rozpuszcza się, również, kruchy, hamburgerów, różne, puszka, nieduży, punktualny, auto, komponujemy, malutkie, bukiet, spódnica, spór, makutra,  makulatura, wirówka, wirtualny, komputer, w ogóle, uczta, urok, próba, prószyć.

Już wkrótce podamy wyniki I etapu. Obserwujcie nasz blog oraz szkolną tablicę poświęconą Lidze Ortograficznej.