SZKOLNA  LIGA  ORTOGRAFICZNA

Dla wszystkich uczniów klas IV-VIII przygotowaliśmy siedem comiesięcznych turniejów (od listopada 2019 do maja 2020). W każdym z nich, za napisanie testu lub dyktanda, można zdobyć maksymalnie 20 punktów. Ten, kto wykaże się znakomitą znajomością reguł ortograficznych i uzyska najwyższy wynik łączny, zostanie MISTRZEM ORTOGRAFII SZKOŁY!

Pod koniec roku szkolnego 2019/2020 ogłosimy finalistów w trzech kategoriach (klasy IV, Klasy V-VI i klasy VII-VIII).

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe. Przewidujemy też wyróżnienie dla klasy, której uczniowie wspólnie zdobędą największą ilość punktów. Zachęcamy wszystkich do udziału i życzymy dobrej zabawy w walce z BYKAMI!

Dokładne informacje i zakres wiedzy na poszczególne miesiące znajdują się w REGULAMINIE poniżej. Obserwujcie też szkolnego bolga, na którym będziemy udostępniać przydatne linki i materiały.

SZKOLNA LIGA ORTOGRAFICZNA KLAS  IV-VI

Cele  konkursu:

• wyrabianie szacunku do języka ojczystego,
  • popularyzacja poprawnej polszczyzny,
  • wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy nad prawidłową pisownią,
  • rozwijanie umiejętności stosowania wiedzy w praktyce,
  • motywowanie uczniów do systematycznej pracy nad poprawnym posługiwaniem się językiem polskim.

Warunki uczestnictwa:

1. W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie klas 4-8.
  2. Obowiązuje znajomość reguł ortograficznych przewidzianych na dany etap.

Zasady organizacji:

• Liga trwa od listopada do maja ( 7 etapów).
  • Przeprowadzana będzie na trzech poziomach.
  • W wyznaczonych miesiącach uczniowie napiszą dyktando lub uzupełnią tekst wyrazami.
  • Każdy etap Ligi jest punktowany. Na podstawie ilości zdobytych punktów, ustala się miejsce ucznia w klasyfikacji indywidualnej.
  • Prowadzona będzie też liga klasowa.
  • Uczniowie z trudnościami w pisaniu potwierdzonymi przez  poradnię psychologiczno-pedagogiczną  będą oceniani według odrębnych kryteriów.
  • Uczeń, który zdobędzie najwięcej punktów we wszystkich etapach, zostanie MISTRZEM ORTOGRAFII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 10 W TYCHACH.
  • Uczniowie, którzy zajmą II i III miejsce zostaną WICEMISTRZAMI SZKOŁY.
  • Dla zwycięzców indywidualnych i klasowych przewidziane są nagrody.

Zakres wiadomości:

• listopad: pisownia wyrazów z ó, u
  • grudzień: pisownia wyrazów z rz, ż
  • luty: pisownia wyrazów z  h , ch
  • marzec : pisownia przeczenia „nie”z różnymi częściami mowy oraz pisownia wyrazów wielką i małą literą
  • kwiecień: pisownia wyrazów z ą, ę; om, on; em,en
  • maj: ROZBÓJNIK, czyli wszystko, co wcześniej.