Pisał „ku pokrzepieniu serc”

Dzisiaj mija dokładnie 100 lat od śmierci Henryka Sienkiewicza – zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii.  Pisarz, który swoje książki, jak sam stwierdził, tworzył „ku pokrzepieniu serc.” Chciał rozbudzić w swych rodakach nadzieję na dobrą, piękną przyszłość, dodać im otuchy w okresie trudnym , w okresie niewoli.

Kiedy odbierał Nagrodę Nobla w 1905 roku powiedział, że choć Polska uważana jest za martwą i pogrzebaną, to dzięki jego nagrodzie dała ona świadectwo swej sile i przetrwania, woli zwycięstwa. Jeszcze większą popularność w owych czasach przyniosło mu wystąpienie w obronie dzieci wrzesińskich, które postanowiły walczyć  o resztki języka polskiego, narażając się tym samym na dotkliwe represje, kary chłosty ze strony zaborcy. Skrytykował postępowanie władz niemieckich wobec dzieci w szkole. W liście skierowanym do Wilhelma II  pisał:” Sądy pruskie ukarały długim więzieniem rodziców tych małych dzieci ,skatowanych przez pruską szkołę za to, że pod wpływem rozpaczy , wypowiedziały słowa oburzenia przeciw takiej szkole”, dalej pisze: „Skazano na więzienie rodziców, którzy pracowali na chleb.” List ten odbił się szerokim echem na świecie. Pisarz bronił bowiem tych, dla których język ojczysty był największą wartością.

Oto nekrolog jaki ukazał się w Kurierze Warszawskim tuż po śmierci pisarza.

Znalezione obrazy dla zapytania henryk sienkiewicz portret

Henryk Sienkiewicz to postać niezwykła w naszych dziejach, twórca literatury, obrońca języka polskiego i wielki patriota. Dlatego powinniśmy o nim pamiętać.

Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza – w ten sposób rodacy oddają mu hołd.

Tutaj możecie się dowiedzieć więcej na  temat LITWOSA – bo taki pseudonim literacki przyjął Henryk Sienkiewicz.

W darze od społeczeństwa otrzymał pałacyk w Oblęgorku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *