Tychy – moje miasto

Witajcie, dzieci!

Dziś zapraszamy was na spacer.

I to spacer nie byle jaki, bo wirtualny po naszym mieście.

Jesteście chętni? To w drogę!

Najpierw obejrzyjcie filmik ukazujący nasze miasto – na pewno rozpoznacie wiele miejsc, w których byliście.

Tychy – ujęcia z drona. Maj 2018. Realizacja: Nad dachami.pl

Skąd się wzięła nazwa naszego miasta?

Nie ma jednej odpowiedzi. Najczęściej podaje się, że nazwa pochodzi od słowa „tichy” czyli cichy.

Być może nazwa ta pochodzi od niemieckiego słowa Teich, oznaczającego staw, bo zbiorników wodnych było sporo w tych okolicach. Jest też i przypuszczenie, że nazwa Tychy utworzona została od staropolskich nazwisk: Tych, Tyszko, Tychoń lub też od nazwy osobowej Tych (zdrobnienie od imienia Tymoteusz). Tychy (jako liczba mnoga) oznaczałaby potomków człowieka nazywanego Tychem.

Nie brakuje również takiego bardziej ludowego wyjaśnienia nazwy Tychów. Oto jak sobie nasz lud w tej dziedzinie radzi przy pomocy żywej wyobraźni:

LEGENDA o nazwie Tychy

Za dawnych czasów, kiedy w Tychach jeszcze kościoła parafialnego nie było, mieszkańcy osady, położonej w miejscu późniejszych Tychów, musieli chodzić do kościoła w Mikołowie, oddalonego o przeszło jedną milę. Droga biegła przez łasy rozciągające się między Mikołowem a Tychami, pełne drapieżnych wilków. Pobożni pielgrzymi nieraz słyszeli w lesie straszliwe wycie wilków, nazwali więc powstałą tam później osadę „Wilkowyje”. Nieraz też musieli przed nimi uciekać i dopadali swych siedzib „zdyszani”. Stąd utarła się nazwa osady: „Dychy”, którą później zmieniono na „Tychy”.  Tyle podanie ludowe.

Nie wiemy, jak wam, ale nam się bardzo podoba ta historia z wilkami ;-))

TYCHY – czy wiecie, ile lat ma nasze miasto?

Tychy jako wieś istniały już ponad 550 lat temu (pierwsza wzmianka pochodzi z 1467 roku). Nie były wtedy miastem, ale osadą rolniczą, prawa miejskie posiadają od 1951 roku, czyli prawie 70 lat.

Na dawnych tyskich pieczęciach widniał herb przedstawiający róg myśliwski. Dziś Tychy znaczą się podobnym herbem.

Herb Tychów z datą pierwszej wzmianki (Wikipedia)
Aktualny herb Tychów.

Dzisiaj nasze miasto jest nowoczesne, dużo się w nim dzieje. Jesteśmy nazywani zielonym miastem, bo parki, skwery i historyczne lasy książąt pszczyńskich, stanowią ponad połowę powierzchni miasta.

Tychy słyną z najstarszego browaru produkującego od XVII wieku najlepsze piwo w Polsce. Tyskie Browary Książęce zapraszają na zwiedzanie murów swojego zabytkowego kompleksu, a dorosłych smakoszy piwa – na degustację.

Tyskie Browary Książęce 1629.
Zdjęcie ze strony https://www.kp.pl/browary/tyskie-browary-ksiazece

Do zwiedzania zachęca też Browar Obywatelski – na jego terenie można podziwiać XIX-wieczną architekturę. Tam również odbywają się liczne imprezy kulturalne. 

Do innych ciekawostek architektonicznych należy unikalny przykład budownictwa socrealistycznego, jakim jest osiedle Anna.

Czy wiecie, że osiedla w Tychach, które znamy jako litery alfabetu (np. osiedle M, osiedle R), tak naprawdę mają imiona kobiece? I tak, np. osiedle A – to Anna, osiedle B – Barbara, osiedle K – Karolina, osiedle M – Magdalena, osiedle R – Regina itp).

źródło: Wikipedia

A TERAZ BOMBA!

Musimy wam pokazać coś fajnego – spodoba wam się ten filmik, na którym autor „posklejał” archiwalne zdjęcia Tychów ze współczesnymi ujęciami. Krótki materiał obrazujący jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniały się poszczególne miejsca w Tychach.

Na nas zrobiło to duże wrażenie!

Tychy – Jak Zmieniało Się Miasto. Radek Grec – YouTube.

A czy znacie taką ciekawostkę?

Tychy mają swój statek, taki morski. Uwierzycie?

Oto dowód!

Tychy to nie tylko miasto – to również statek wodowany 27 września 1986 r. Jego matką chrzestną była Halina Koterba – nauczycielka, pracownik Urzędu Miasta Tychy. Statek o nazwie TYCHY, zarejestrowany z numerem IMO: 8302284 jest Ro-Ro Cargo Ship, aktualnie pływa pod banderą Panama.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Tychy https://umtychy.pl/artykul/112/statek-tychy

Na koniec kolorowanka (jak klikniesz obrazek, będziesz mógł ją wydrukować) oraz quiz – sprawdź, czy znasz te miejsca: Klikając na link albo obrazek, otworzy się strona quizu na portalu www.tychy.info.(https://www.tychy.info/wiadomosci/8010-quiz-zostanwdomu-i-sprawdz-czy-wiesz-co-to-za-miejsce-tychy).

Po kliknięciu, kolorowanka otworzy się na osobnej stronie w formacie .pdf do wydrukowania.
Tychy – czy znasz to miejsce.

Czy ktoś z was widział już może książkę „TYCHY – PEŁNE TAJEMNIC”?

Okładka książki „Tychy – pełne tajemnic”; autor: Wojciech Walter.

Celem tej publikacji jest uświadomienie najmłodszym tyszanom, jak bogatą historię posiada miasto, w którym mieszkają, miasto, o którym mówi się, że powstało dopiero w latach 50. Zawartymi w tej książce krótkimi opowieściami autor próbuje obalić te niesprawiedliwe mity i przywrócić Tychom ich miejsce w historii…

Tychy Pełne Tajemnic. Opracowanie: Wojciech Walter .

Można znaleźć bardzo dużo ciekawych informacji o Tychach i o naszym najbliższym otoczeniu (Żwaków, Suble) – są książki, filmy, różne opracowania – jeśli jesteście ciekawi, napiszcie, będziemy „nadawać” dalej ;-))

A teraz to już wszystko, żegnamy się jeszcze jednym ujęciem naszego miasta.

Tychy Timelapse to film poklatkowy, którego produkcja trwała 2 lata. Powstał w wyniku połączenia ok. 15.000 zdjęć i wielu godzin w terenie. Celem timelapse’a było pokazania naszego rodzinnego miasta od wschodu do zachodu słońca, a także jak zmienia się pod osłoną nocy. Fly High – YouTube

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej, odsyłam do linków poniżej: https://umtychy.pl/artykul/99/nazwa-miasta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.