Ziemniaczek czy kartofelek?

Dzień dobry dzieciaki!

Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o zdrowym i smacznym warzywie, jakim jest ziemniak.

Musicie wiedzieć, że ta bulwiasta roślina w różnych rejonach naszego kraju może być inaczej nazywana: kartofel w gwarze śląskiej, barabola w gwarze kresowej – okolice Lwowa, kompera w języku łemkowskim, pyra w gwarze poznańskiej, grula w gwarze góralskiej, a bulwa po kaszubsku.

Ziemniaki nie zawsze gościły na stołach w naszym kraju! Dopiero w XVI wieku, znany włoski żeglarz i podróżnik – Krzysztof Kolumb, przywiózł je z Ameryki Południowej do Europy.

Krzysztof Kolumb – żeglarz, odkrywca.
Domniemany portret Krzysztofa Kolumba pędzla Sebastiano del Piombo (Wikipedia)

Ziemniaki były początkowo uprawiane w Europie ze względu na ozdobne kwiaty i owoce, choć traktowano je także jako rośliny lecznicze, pomagające zwalczyć wiele dolegliwości. Później stanowiły cenny przysmak podawany jedynie na królewskich stołach. Dopiero na początku XIX wieku, po ponad 200 latach bytności na ziemiach polskich, ziemniak stał się rośliną powszechnie uprawianą. Obecnie często można spotkać się z twierdzeniem, że ziemniak, podobnie jak kukurydza czy pomidory, to najwspanialszy dar Ameryki dla Starego Kontynentu.

Zapraszamy do obejrzenia króciutkiego filmu o naszym dzisiejszym bohaterze, czyli ziemniaku.

Tajemnicza Kuchnia – ZIEMNIAK – CiufciaTV (YouTube)

Poznajcie piosenkę o ziemniaku. Posłuchajcie, a potem zaśpiewajmy razem (tekst znajdziecie pod piosenką):

Piosenka na Dzień Ziemniaka – muz. i sł. Sebastian Dusza (YouTube)

Rośnie sobie w ziemi, woda go podlewa, pójdę go wykopać, lecz najpierw zaśpiewam.

Sałata zielona, czerwony buraczek, ale najsmaczniejszy jest żółty ziemniaczek.

Można jeść go z mięsem, sosem, buraczkami, można się zajadać pysznymi plackami.

Sałata zielona, czerwony buraczek, ale najsmaczniejszy jest żółty ziemniaczek.

Gdy przyjdzie sobota, więcej czasu mamy, wtedy w MacDonaldzie frytki zamawiamy.

Sałata zielona, czerwony buraczek, ale najsmaczniejszy jest żółty ziemniaczek.

Czy wiecie, że ziemniaki posiadają ładne kwiaty? Modę na wykorzystanie ich do dekoracji zapoczątkowała królowa francuska Maria Antonina. Czyż nie są piękne?

Kwiaty ziemniaka.

Bulwy ziemniaków rosną w ziemi, a jesienią wykopuje się je i zbiera – jest to tak zwany czas wykopków.

Bulwy ziemniaka.

Teraz przeczytajcie wiersz o tym, co można zrobić fajnego z ziemniaków, na pewno Wam się spodoba!

Wszyscy jedzą kartofelki

A ja robię z nich stempelki.

Tata przytnie kartofelek

I gotowy już stempelek

Kółka, gwiazdki, muchomorki,

Różne śmieszne wzorki.

Papier, farba i stempelki

Będzie obraz taaaki wielki.

Stemplowane, kolorowe szlaczki.

I co powiesz na takie ziemniaczane pieczątki?
Koniecznie poproście rodziców o pomoc, sami tego nie róbcie!

Pieczątki z ziemniaka.

Wszyscy wiemy, że z ziemniaków można przygotowywać wiele smacznych potraw: placki, kopytka, kluski, knedle, nadzienie do pierogów oraz ulubione przez dzieci frytki.

Chcecie bajkę? Mamy bajkę! Obejrzyjcie bajkę – znajdziecie w niej odpowiedź na trzy pytania:

1. Kto pierwszy uprawiał ziemniaki?
  2. Czego potrzebujemy, żeby uprawiać ziemniaki?
  3. Czy można jeść surowe ziemniaki?
Częstujcie się – Ziemniak Disney Junior Polska (YouTube)

I już się z Wami żegnamy, bo pewnie nabraliście ochoty na pyszne kartofelki z masełkiem albo kopytka!

Smacznego!

1 comment