Kosmos

Czy wiecie, że dzisiaj – 21 maja, jest Dzień Kosmosu?

Celem obchodów Dnia Kosmosu, ustanowionego z inicjatywy amerykańskich astronautów, jest upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Dzień ma też zachęcać zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata.

A więc zaczynamy ten dzień naszą ulubioną piosenką. Pamiętacie?

W UKŁADZIE SŁONECZNYM. NutkoSfera (YouTube).

Kosmos –Wszechświat czyli wszystkiego, co nas otacza. Inne słowo określające Wszechświat to „uniwersum”, pochodzące od łacińskiego „universum”. „Universum” wywodzi się od „unus” („jeden”) i „vertere” („coś toczonego, obróconego”).

Kosmos czyli Wszechświat.

A teraz zapraszamy na krótki filmik, z którego dowiecie się paru ciekawych rzeczy na temat układu słonecznego, słońcu i planetach 🙂

O Układzie Słonecznym warto wiedzieć jak najwięcej, w końcu żyjemy na jednej z jego planet. Ziemia jest trzecią planetą od strony Słońca, ale po kolei… Zapraszam na film.

Nasz Układ Słoneczny – o Słońcu i planetach dla dzieci. audiobajkipl (YouTube).

Garść ciekawostek o kosmosie i planetach! 🙂

1. Jeden milion planet takich jak Ziemia mógłby się zmieścić w jednym słońcu, a Słońce jest uważane za gwiazdę tylko średniej wielkości

2. Przez lata uważano, że Ziemia była jedyną planetą w naszym układzie słonecznym z płynną wodą. Niedawno NASA ujawniła dowody na to, że na Marsie jest także sporadycznie płynąca woda.

3. Gdybyś mógł polecieć samolotem do Plutonu, podróż trwałaby ponad 800 lat.

4. Mars wykazują skrajne zmiany temperatury w tym samym dniu. Wenus jest pięciokrotnie gorętszy niż wrząca woda. Neptun ma najszybsze w historii prędkości wiatru, które osiągają zdumiewającą prędkość 2500 kilometrów na godzinę.

5. Słońce jest ponad 300 000 razy większe niż ziemia.

6. Kometa Halleya został ostatnio widziana w wewnętrznym układzie słonecznym w 1986 roku, będzie ona widoczny ponownie z Ziemi już w 2061 roku.

7. Wenus jest najgorętszą planetą w naszym układzie słonecznym o temperaturze powierzchni ponad 450 stopni Celsjusza.

8. We wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na wszystkich plażach na Ziemi, czyli co najmniej miliard bilionów.

9. Mimo że Merkury jest najbliższą planecie Słońca, nie jest ona najcieplejsza. Merkury nie ma żadnej atmosfery, co oznacza, że ta planeta jest gorąca w ciągu dnia, kiedy jest bezpośrednio zwrócona w stronę Słońca. Na tym etapie temperatury mogą wzrosnąć do 425°C, ale w nocy temperatura planety może spaść do poziomu -180°C. Wenus jest najgorętszą planetą. Jego grube chmury zatrzymują ciepło Słońca powodując, że Wenus przez cały czas panuje temperatura 500°C.

10. Jedyną planetą, która obraca się z boku jak beczka, jest Uran.

11. Komety są pozostałościami po stworzeniu naszego systemu słonecznego około 4,5 miliarda lat temu – składają się z piasku, lodu i dwutlenku węgla.

Galaxy (pixabay.com)

12. Jedyną planetą, która kręci się do tyłu w stosunku do innych, jest Wenus.

13. Niektóre z najszybszych meteorów mogą poruszać się po układzie słonecznym z prędkością około 42 km na sekundę.

14. W 2006 roku astronomowie zmienili definicję planety. Oznacza to, że Pluton jest obecnie nazywany planetą karłowatą.

15. Przestrzeń kosmiczna nie jest tak odległa. Przestrzeń zaczyna się przy uniwersalnym markerze linii Karman. Ta niewidzialna granica znajduje się 100 km nad ziemią. Teoretycznie, gdybyś mógł jechać samochodem w górę, mógłbyś być na miejscu w mniej niż godzinę.

Na zakończenie naszego dnia z kosmosem mamy dla Was kosmiczną krzyżówkę i kolorowanki.

Odpowiedzi do krzyżówki znajdziecie na końcu wpisu 🙂

Kliknij – otworzy się w nowej karcie.

Ludziki – kolorowanka.
Kosmos – kolorowanka.
Planety – kolorowanka.

Życzymy udanej zabawy i do zobaczenia!!!

Odpowiedzi do krzyżówki: 1. Merkury, 2. Kopernik, 3.Nasa, 4. Atmosfera, 5. Pluton, 6. Skafander, 7. Gwiazdy, 8. Globus, 9. Meteoryty, 10. Łazik.