Spacer po lesie :)

Kwiecień to czas, kiedy w lasach liściastych różnego typu jest jeszcze jasno. Za miesiąc lub dwa, kiedy na drzewach rozwiną się liście, do dna lasu nie będzie już docierać zbyt wiele światła, niezbędnego do życia roślinom. Jeśli odwiedzimy las liściasty latem lub wczesną jesienią, może on być niemal całkowicie pozbawiony runa! Teraz jednak rośliny wykorzystują moment, kiedy jest już ciepło, wyleciały owady zapylające, ale liście nie zasłaniają jeszcze życiodajnego słońca. Runo leśne rozkwita bujną zielenią i kolorowymi kwiatami. Zjawisko to nosi nazwę aspektu wiosennego.

Kwiaty :: Foresta-gif

Dzisiaj spacerujemy po lesie i odkrywamy piękne kwiaty.

Jakie rośliny spotkamy w lesie na wiosennym spacerze?

Znasz ich nazwę?

Zdjęcia zrobione w naszym – Żwakowskim – lesie.

Na jednym z powyższych zdęć jest zawilec żółty, na drugim przylaszczka pospolita 🙂

ZAWILEC ŻÓŁTY

Roślina wieloletnia wysokości 10-20 cm.

Kwiaty w czasie dnia obracają się za słońcem, w nocy i w czasie złej pogody zamykają się. Siedlisko: łęgi, wilgotne, lasy liściaste i mieszane, wilgotne zarośla, gleby, glina.

Cała roślina jest lekko trująca 🙁

Wytwarza trujący glikozyd ranunkulinę o piekącym smaku. Działa ona drażniąco na błony śluzowe i skórę, powoduje mdłości, biegunki, krwawienia i podrażnienia skóry.

W stanie surowym trujący jest również dla zwierząt, ale po wysuszeniu traci własności trujące i może być zjadany w sianie przez bydło domowe.

PRZYLASZCZKA POSPOLITA

Cała roślina ma wysokość od 15-20 cm.

Najpierw w okresie od marca do maja rozwijają się kwiaty wyrastające z pączków formujących się jeszcze jesienią roku poprzedniego, z pewnym opóźnieniem rozwijają się liście (ubiegłoroczne w tym czasie więdną). Poszczególne kwiaty utrzymują się przez 8 dni, przy czym w czasie deszczowej pogody oraz na noc zamykają się
i zwieszają.

Przylaszczki są długowieczne – znane są okazy osiągające wiek stu lat:)

A to odmiany o różnych barwach 🙂

Jest to roślina trująca w przypadku spożycia większej jej ilości 🙁

Zapraszamy na spacer po pobliskim lesie, spróbujcie wyszukać tam te roślinki.

Szkoła Podstawowa w Witoni - 0C

Gdy klikniecie w obrazek poniżej, będziecie mogli wydrukować i pokolorować zawilca

Do zobaczenia!