MÓJ PRZYJACIEL ROBOT

Dzień dobry.

Dzisiaj przeniesiemy się w świat techniki.

Kinderbot™ – Robot tancerz (źródło: Fisher-Price® Polska – YouTube).

>>>>*<<<

Robot”

Wiersz od takich słów zaczynam:
Przyszła do mnie dziś maszyna.
– Tutaj robot, jak się macie?
Zaraz czysto będzie w chacie!

Szybko chwycił ścierkę w rękę,
wyszorował mi łazienkę;
później wytarł kurze w domu
i, nie skarżąc się nikomu,
umył okna, drzwi, futryny;
i wycisnął sok z cytryny.

Robot ma stalowe nerwy,
sprząta cały dzień bez przerwy!
Nie narzeka, nie marudzi,
gdy wyręcza w pracy ludzi.

>>>*<<<

Czy chcielibyście mieć takiego robota, który w domu wszystko za was robi?

Zaprojektujcie własnego robota. Zobaczcie jak to zrobił Bibi i do czego ten robot był mu potrzebny.

Co potrafią roboty?

Zobaczcie sami.

Humanoid Inteligentny ALPHA Robot (źródło: Zabawy Mistrzów – YouTube).

Z robotem można się fajnie bawić, ale taki robot musi mieć specjalny program.

Wy też już na pewno w szkole na lekcji informatyki próbowaliście taki program układać.

Spróbujcie!

Cyfra oznacza liczbę kratek, P-w prawo , L- w lewo, G- do góry, D – na dół

Zaczynamy: 11G, 2P, 2D……. a teraz sami spróbujcie dalej.

Robot GIFs | Tenor

Co to jest robot?

Mechaniczne urządzenie, wykonujące automatycznie określone zadania.

Jak powstał pierwszy robot i skąd się wzięła nazwa?

Słowo robot wymyślił w 1920 roku czeski pisarz Karel Čapek, przekształcając wyraz robota, czyli „ciężka praca”.

Colleges sikar no1 GIF on GIFER - by Nikokazahn

Niektórzy zaczynają opowiadać historię robotów od antycznych klepsydr, które potrafiły się same odwracać, lub latającej drewnianej muchy skonstruowanej przez Archytasa z Tarentu w IV wieku p.n.e.

Tak naprawdę, to dopiero po II wojnie światowej powstały eksperymentalne urządzenia, które nazwiemy pierwszymi robotami.

Były to np. podobne do żółwi maszyny, które poruszając się na trzech kółkach, penetrowały pomieszczenia w poszukiwaniu światła. Umiały przy tym ominąć przeszkody i uciekały, gdy światło było za mocne.

Dopiero w latach 50-tych George Devol i Joe Engelberger zbudowali pierwsze roboty, które nadawały się do pracy w fabrykach, i w 1962 roku zaczęły składać samochody w zakładach General Motors (USA). Budowano też roboty – zabawki.

1951 - Dynamo Joe - (British) - cyberneticzoo.com

Zbudowany z beczki po oleju Dynamo Joe potrafił pedałować i utrzymywać równowagę na rowerze.

Obecnie, w produkcję robotów służących rozrywce inwestuje wiele znanych firm, wierząc, że w przyszłości każdy zechce mieć w domu przyjacielski automat umilający życie.

Jedną z nich jest firma Sony, która zaproponowała ostatnio androida SDR-4X, który potrafi chodzić, tańczyć, rozpoznaje twarze napotkanych ludzi i rozmawia. Niestety jest dość kosztowny – kosztuje tyle co luksusowy samochód.

Wywiad z maszyną! Sophia jest humanoidalnym robotem i spotkanie z nią, to dość osobliwe doświadczenie. Natomiast Michael Mosley opowie o tym jak widzi relację między człowiekiem a maszyną w przyszłości.
(źródło: emce – YouTube)

Wiele robotów służy ludziom na co dzień .

Prawie wszyscy znamy najpopularniejszego, który za nas sprząta.

Z drona możemy wykonywać zdjęcia z powietrza

Roboty potrafią złożyć nawet samochód.

Inside a BMW Factory: Making of The BMW 7 Series 2017 (źródło: ZLazzeZ Network – YouTube).

Zanim zostaniecie wielkimi konstruktorami robotów, spróbujcie wykonać prostego robota do zabawy. Ale to nie takie proste. W wolnym czasie poproście dorosłych o pomoc. Myślę, że dla nich też to będzie świetna zabawa.

Robimy 3 roboty. W domu! ❤️🤖 (źródło: SPRYTNY SZLAM SAM – YouTube).

Jeśli dorośli nie mają tyle czasu, możecie sami też zrobić robota ze zwykłej tutki papierowej.

Jak zrobić… – …robota z rolek po papierze toaletowym – #1 by MichaU360 (źródło: MoradorTV – YouTube).

I to już koniec naszej dzisiejszej przygody z robotami.

Na zakończenie wesoła zabawa.

Spróbujcie zatańczyć jak roboty, ciekawe czy się Wam uda.

Tańczący robot – animacja taneczna (źródło: Dobrze Prowadzone – YouTube).

Na wesoło żegna Was sympatyczny robot Eugeniusz.

Robot Eugeniusz zachwyca swoją inteligencją (źródło: MTV 24 – YouTube).

Do zobaczenia!