DZIEŃ JEŻA

Dzisiejszy dzień zacznijmy od śpiewanki o naszym bohaterze dnia: Gotowi?

JEŻYK (źródło: Śpiewanki.tv – Piosenki dla dzieci YouTube)

Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

Jeż algierski. CC BY-SA 3.0
Jeż algierski. (źródło zdjęcia: ekokalendarz.pl)

Łapki i zwykle ruchliwy nosek mają wtulone w brzuszek napęczniały zapasami tłuszczu. Jeśli udało im się przytyć do 700 – 800 g – jest duża szansa, że doczekają wiosny. Jeśli nie… Pewnie obudzą się zimą i będą rozpaczliwie szukać jedzenia. Dotyczy to najczęściej młodych jeży z drugiego miotu, sierpniowego. One nie zdążyły zgromadzić w sobie odpowiedniej ilości zapasów… 

Młody jeżyk europejski. Zdj. Lars Karlsson (źródło zdjęcia: ekokalendarz.pl)

Jeżeli zimą spotkamy jeża na swojej drodze – to oznacza, że ma on kłopoty. Nakarmmy go koniecznie! Wystawmy miseczkę z mięsem (nie mlekiem – bo tylko mu zaszkodzimy)!

ACTIVIDADES – Blog de Infantil 4 años

Przedłużmy obchody Dnia Jeża na cały rok! Zwłaszcza, że jeśli nie zadziałamy bardziej energicznie, chroniąc te zwierzęta – być może – jak straszą naukowcy – za kilka lat jedynie w bajkach dla dzieci będziemy oglądać uśmiechnięte pyszczki jeży wędrujących z jabłkami nabitymi na kolce.

Przedłużmy obchody Dnia Jeża na cały rok! Zwłaszcza, że jeśli nie zadziałamy bardziej energicznie, chroniąc te zwierzęta – być może – jak straszą naukowcy – za kilka lat jedynie w bajkach dla dzieci będziemy oglądać uśmiechnięte pyszczki jeży wędrujących z jabłkami nabitymi na kolce.

gify jeże

CZY JEŻE JEDZĄ JABŁKA (jak na obrazkach i w bajkach)??? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Co jedzą leśne jeże? - Zapytaj.onet.pl -

Rumiane jabłuszka na kolcach należy włożyć między bajki, bo jeże, jako że należą do rzędu ssaków owadożernych – nie przepadają za owocami, skuszą się ewentualnie na te miękkie i mocno przejrzałe. Uwielbiają za to chrząszcze, jaja ptaków gniazdujących na ziemi, ślimaki, jaszczurki, węże (są do pewnego stopnia odporne na jad żmij) czy dżdżownice.

Zobaczcie filmik z ciekawostkami o tych sympatycznych zwierzątkach:

TOP 5 Ciekawostek o jeżach – 10 listopada Dzień Jeża (źródło: PLAGIT – Youtube)

CIEKAWOSTKI

jeż1
jeż3
jeżykowe-info

A teraz: wiedza o jeżu z pierwszej ręki! O tym co je i pije, czy zapada w zimowy sen, a także czy lubi robaki opowie sam jeż. W odcinku programu PRZYRODNISIE (You Tube) Pan Leśniczy wraz z Myszką przeprowadzają wywiady ze zwierzętami. W 3 odcinku JEŻ odpowie na pytania: – czy jeże jedzą jabłka?; – czy jeże zapadają w sen zimowy?; – czy jeże piją mleko?, – czy jeże są pod ochroną?; -czy jeże atakują?; – czy jeż ryje w ziemi?

Już dziś każdy może zostać strażnikiem jeży i ochronić je przed wyginięciem! (źródło: Edusie, YouTube)

Jeśli zostawimy w swoich ogródkach, w parkach, na cmentarzach i innych terenach zielonych, fragmenty gąszczu krzewów, jeśli nie zgrabimy wszystkich liści i nie usuniemy całej skoszonej trawy – jeże nie będą musiały przemierzać kilometrów, tracąc cenną energię, w poszukiwaniu miejsca na zimowe (lub dzienne, letnie) schronienie, a my będziemy mogli cieszyć się ich sąsiedztwem. Możemy też w ustronnych miejscach (osłoniętych i podwyższonych, tak by uniknąć podtopienia) wystawić dla jeży domki, które one chętnie zasiedlają i latem (by tu urodzić i wychowywać młode jeżątka) i późną jesienią (budując gniazdo do snu zimowego). Z takiego schronienia nie wygoni ich np. pies (co często dzieje się z jeżami zagrzebanymi w liściach) i nie zostaną wraz z liśćmi przypadkowo spalone.

Nasze miasto TYCHY też chroni JEŻE!

TYCHY – Miejsce na zimowy wypoczynek jeży. (źródło: Tyski Zakład Usług Komunalnych w Tychach, Fb)
W dwóch parkach miejskich (tj. Parku Północnym i Parku Niedźwiadków) powstały miejsca oznaczone tabliczką z podobizna jeża. 

Gdybyśmy jednak, mimo uwagi, skaleczyli czy potrącili jeża – nie można go zostawić bez pomocy. Takiego malucha trzeba jak najprędzej zabrać do najbliższej lecznicy albo skontaktować się z organizacjami powołanymi specjalnie dla pomocy jeży, np. Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Jeży NASZE JEŻE. Gdyby wypadek zdarzył się latem, kiedy jeże wychowują młode – trzeba wrócić na miejsce i przeszukać najbliższą okolicę. Jeśli są tam małe jeżątka – bez mamy czy naszej pomocy zginą.

Jeże są cudownymi, niezwykłymi stworzeniami, których nie sposób pomylić z innymi zwierzętami. Malutkie, cichutkie (nie licząc mlaskania i posapywania przy jedzeniu i pofukiwania na konkurenta do samiczki), nikomu nie szkodzą (wręcz przeciwnie – pomagają nam zjadając ślimaki i owady) – a ich liczebność stale się zmniejsza.

Na zakończenie zapraszamy do zabawy – włączcie filmik i wykonujcie polecenia, które usłyszycie:

Zabawy muzyczne dla dzieci z cyklu „Zabawy dywanowe” – JEŻE (źródło: Muzykalna Sowa YouTube)

DO ZOBACZNIA JUTRO! PA PA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.