KTO TO JEST ŚWIĘTY MIKOŁAJ?

To postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Święty_Mikołaj_(kultura_masowa)

A TERAZ TROCHĘ HISTORII…

Prawdziwa historia biskupa z Miry.

Imię Mikołaj pochodzi z greki i składa się z dwóch części: nike – “zwyciężać” i laos – “lud”. Święty Mikołaj, biskup Miry Licyjskiej, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom.

Wszystko działo się w III i IV w. n. e. na terenie dzisiejszej Turcji (dawniej Patarze). Mikołaj odziedziczył majątek po rodzicach. Był jedynakiem. Mógł żyć w luksusie, ale wolał pomóc biednym i potrzebującym i to właśnie im rozdał swoje bogactwa. Jakie prezenty dostawały od niego dzieci? Najczęściej obdarowywano je chlebem, orzechami, pieniędzmi na słodycze i książkami, krzyżykami, świętymi obrazkami, tabliczkami, ptaszkami w klatce lub… rózgą. Był człowiekiem dobrym, pobożnym, miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.

Podania i legendy opiewają sławą i chwałą Mikołaja, opisując jego dobre uczynki. Zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Zmarł w podeszłym wieku, 6 grudnia w połowie IV wieku n. e. (między rokiem 345 a 352). Jego relikwie od XI wieku po dzień dzisiejszy znajdują się we włoskim mieście Bari.

W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg. Co najmniej od XV w. istniał zwyczaj budowania “łódeczek św. Mikołaja”, w które Święty miał składać prezenty. Z czasem łódeczki zastąpiły buty i skarpety, lub – w regionach protestanckich – adwentowe talerze z darami.

(https://dziecisawazne.pl/prawdziwa-historia-mikolaja/)

POZDROWIENIA OD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Pozdrowienia od Mikołaja (źródło: bajkartka – YouTube).

A teraz mamy dla Was kilka mikołajkowych piosenek. Zapraszamy do słuchania i śpiewania.

Kochany Panie Mikołaju – Majka JEŻOWSKA (źródło: Tęczowy Music Box – YouTube).
Kochany Mikołaj (źródło: Śpiewające Brzdące – Piosenki dla dzieci – YouTube).
Siedem Reniferów (źródło: Śpiewające Brzdące – Piosenki dla dzieci – YouTube).

Na zakończenie trochę rozrywki:

• Gry online z Mikołajem (po kliknięciu w obrazek, gra otworzy się w nowym oknie):
Połącz obrazki w całość – kliknij – gra otworzy się w nowym oknie.
PUZZLE matematyczne – Przeciągnij obrazek we właściwe miejsce – gra otworzy się w nowym oknie,
  • Mikołajkowe kolorowanki (po kliknięciu w obrazek, kolorowanka otworzy się w nowym oknie w formacie .pdf):
  • Mikołajkowe zadania (zadania możesz wykonać bezpośrednio na ekranie):

PRZYJEMNEJ ZABAWY I DO ZOBACZENIA!!!