Renifery

Dzień dobry dzieciaki!

Tak powstają świąteczne kartki - MGBP w Poniatowej

Wszyscy znacie bajkowe renifery: Kometka, Amorka, Tancerza, Pyszałka, Błyskawicznego, Fircyka, Złośnika, Profesorka oraz Rudolfa. Te dzielne zwierzęta pomagają Świętemu Mikołajowi ciągnąć ogromne sanie z prezentami dla wszystkich dzieci na świecie.

BESTY.pl - Reniferek

Tak się dzieje, ale tylko 6 grudnia!

Renifery to piękne zwierzęta, które zamieszkują w Europie północną część Norwegii i Finlandii.

Zwierzęta te mają gęste owłosienie, z długą grzywą na szyi.
Wełnista sierść zapewnia im dobrą ochronę przed mrozem
.

Kolor futra zależny jest od podgatunku czy pory roku i obejmuje barwy od ciemnobrązowej po niemal białą.

Renifery żyją w dużych stadach i w zależności od ilości pożywienia w terenie przemieszczają się nawet na duże odległości w poszukiwaniu go.

Zwierzęta te są roślinożerne – latem zjadają trawę, liście, zioła, mchy, gałązki i grzyby.
Natomiast zimą konsumują porosty, które odnajdują nawet zakopane głęboko w śniegu, gdyż mają świetnie rozwinięty zmysł węchu.

Poroże występuje zarówno u samców jak i u samic, czego nie obserwujemy u innych jeleniowatych. Poroże jest dość duże, czasem łopatowate. Samce zrzucają je na początku zimy, samice – wiosną.

Samica renifera rodzi zwykle jedno młode, które tuż po narodzeniu zaczyna samodzielnie chodzić.
Młode przychodzą na świat nierzadko podczas mrozów od maja do czerwca.

Festiwal Zorzy Polarnej: Osiem pór roku z reniferami

Renifery potrafią całymi stadami poruszać się po ulicach miasteczek i  wcale nie ustępują miejsca przejeżdżającym samochodom. Zamiast znaku drogowego z sarną, ostrzegającego przed nagłym pojawieniem się zwierzyny na ulicy, stoją znaki z reniferem lub łosiem.

Większość reniferów w Norwegii to renifery hodowlane należące do Samów, ludności zamieszkującej północną Skandynawię.

A teraz zapraszamy was do obejrzenia filmiku o reniferach.

Renifery na Spitsbergenie (źródło: Edusciencevideo – YouTube).

Do zobaczenia!

Tańczące renifery (źródło: Dark Side -YouTube).