Prima Aprilis

Prima Aprilis to jedno z bardziej lubianych świąt przez Polaków. Zwyczajem w ten dzień jest robienie żartów ze znajomych, celowe wprowadzanie w błąd i nabieranie rodziny i przyjaciół.

🙂

Prima Aprilis – kiedy jest święto żartów i kawałów?

Co to znaczy Prima Aprilis?

Jak się obchodzi ten dzień?

Jaka jest jego historia?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

😀

Kiedy jest Prima Aprilis ?

Data święta żartów i kawałów jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie. Mimo to co roku wiele osób szuka informacji na temat tego, kiedy przypada to nieoficjalne święto. W tym roku, jak i w poprzednich latach, Prima Aprillis wypadnie 1 kwietnia. Tym razem będzie to czwartek.

PRIMA APRILIS (1977) – SERIA: PRZYGODY BOLKA I LOLKA (źródło: Studio Filmów Rysunkowych – YouTube).

Co to znaczy Prima Aprilis?

Z łaciny prima (dies) Aprilis dosłownie oznacza „pierwszy (dzień) kwietnia”.

Jak obchodzi się Prima Aprilis?

Obchody Prima Aprilis polegają na strojeniu żartów i wygłupów oraz celowym wprowadzaniu innych w błąd i nabieraniu naiwnych „ofiar “na wszelkiego rodzaju zmyślone historie.

Tradycją w Prima Aprilis jest robienie żartów i kawałów bliskim osobom oraz celowe wprowadzanie ich w błąd. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Prima Aprilis zaczął być popularny już w późnym średniowieczu. Choć pochodzenie tego zwyczaju nie jest do końca wyjaśnione, to prawdopodobnie nawiązuje on do dawnych starorzymskich praktyk.

Jaka jest historia Prima Aprilis?

Alma_Tadema_Spring

Prima Aprilis ma swoje źródła w średniowieczu, choć przypuszcza się, że jego historia może być dłuższa i sięgać nawet czasów starożytnego Rzymu, kiedy to w pierwszych dniach kwietnia odbywały się uroczystości na cześć bogini Ceres, która zgodnie z jednym z Rzymskich mitów, została wywiedziona w pole podczas poszukiwań swojej córki. W trakcie obchodów święta na cześć Ceres odbywały się komiczne przedstawienia teatralne i dozwolone były psoty i wygłupy.

aprils fool dat valuet

Niektórzy historycy doszukują się początków Prima Aprilis w roku 1582, kiedy to zmieniono kalendarz Juliański na kalendarz Gregoriański we Francji – w kalendarzu Juliańskim nowy rok miał miejsce 1 Kwietnia. Informacja o zmianie daty rozprzestrzeniała się powoli i jeszcze przez długi czas wiele osób obchodziło Nowy Rok w kwietniu – obchody te z czasem przeistoczyć miały się we współczesny Prima Aprilis.

Jak obchodzi się Prima Aprilis w innych krajach?

aprils fool day 1.png

W różnych krajach z Prima Aprilis związane są różne tradycje. W Anglii i innych krajach anglojęzycznych dzień ten nazywa się Dniem Głupców (April Fools’ Day). W tym dniu do południa dozwolone są żarty i wygłupy.

Poisson d’avril

We Francji święto to nosi nazwą Dnia Kwietniowej Ryby (Poisson d’avril) a jeden z popularnych żartów polega na przyklejaniu do pleców nieświadomej „ofiary” ryby z papieru, która ma być symbolem naiwności.

W Szkocji znany jest jako „polowanie na głupca” (Hunt the gowk Day), na Litwie „Dzień kłamcy” (Melagio diena), w Portugalii „Dzień kłamstwa” (Dia da mentira), a w Rosji „Dzień śmiechu” (Dien smiecha).

8 Prima Aprilis ideas | prima aprilis, śmieszne, żarty

Do Polski święto to dotarło w XVI wieku, prawdopodobnie z Niemiec. W Polsce z robieniem psikusów przez dzieci w wieku szkolnym związany był w niektórych regionach również 12 marca – dzień św. Grzegorza, patrona uczących się. Obyczaj ten nosił nazwę „gregorianek” lub „gegołów.

Jan Brzechwa „Prima aprilis” Czyta: Bogdan Dmowski (źródło: bogdan dmowski – YouTube).
Prima aprilis
Jan Brzechwa

Wiecie, co było pierwszego kwietnia?
Kokoszce wyrósł wielbłądzi garb,
W niebie fruwała krowa stuletnia,
A na topoli świergotał karp.
Żyrafa miała króciutką szyję,
Lwią grzywą groźnie potrząsał paw,
Wilk do jagnięcia wołał: „Niech żyje!”,
A zając przebył ocean wpław.
Tygrys przed myszą uciekał z trwogi,
Wieloryb słonia ciągnął za czub,
Kotu wyrosły jelenie rogi,
A baranowi – bociani dziób.
Niedźwiedź miał ptasie skrzydła po bokach,
Krokodyl stłukł się i krzyknął: „Brzdęk!”
„Prima aprilis!” – wołała foka,
A hipopotam ze śmiechu pękł.
▷ Śmiech: obrazki ruchome, animowane gify i animacje ‐ 100% DARMO!

W święto często angażują się również media. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się także różne żartobliwe informacje, które w tym dniu publikują wiele nieprawdziwych, często zabawnych i absurdalnych wiadomości.

Słynne żarty primaaprilisowe

W 1957 roku na antenie BBC pojawił się film… o zbiorach spaghetti w Szwajcarii. Wielu widzów uwierzyło, że makaron spaghetti rośnie na drzewach!

Jeden z najstarszych znanych żartów primaaprilisowych miał mieć miejsce w 1698 roku w Londynie, gdzie obwieszczono, że w dniu 1 Kwietnia odbędzie się uroczysta ceremonia mycia lwów w twierdzy Tower. W rzeczywistości żadna taka ceremonia się nie odbyła.

W 1998 roku jedna z sieci fast foodów zaczęła reklamować „leworęczne” hamburgery. Po tę nieistniejącą kanapkę do restauracji wybrały się tysiące osób.

W 2015 jedna z sieci supermarketów ogłosiła, że klienci będą mogli dosięgnąć towarów na wyższych półkach z pomocą specjalnych trampolin.

W 1980 roku na antenie BBC pojawiła się informacja, że słynne zegar Big Ben zostanie zastąpiony wersją cyfrową. Oburzeniu nie było końca!

Prima Aprilis Polmarkus
Prima Aprilis • Epizod • Smerfy (źródło: Smerfy • Po Polsku – YouTube).

Żegnamy się z Wami UŚMIECHEM! 😀