DZIEŃ PINGWINA

CZY WIECIE, ZE PINGWINY TEŻ MAJĄ SWOJE ŚWIETO?

TAK, 25 KWIETNIA JEST DZIEŃ PINGWINA! 🙂

To święto ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. W ten dzień naukowcy czekają więc na te sympatyczne zwierzaki.

DZISAJ POZNAMY PARĘ CIEKWAYCH I ZASKAKUJĄCYCH INFORMACJI O PINGWINACH. A WIĘC ZACZYNAMY! 🙂

• Skąd pochodzi słowo „pingwin”?

Nie do końca wiadomo, skąd pochodzi słowo „pingwin”. Przez wieki używano go na określenie alki olbrzymiej, wymarłego nielotnego ptaka, który zamieszkiwał odizolowane wysepki na północnym Atlantyku. Fizyczne podobieństwo obecnych pingwinów do alek (nielotność, czarno-białe upierzenie, życie w pobliżu morza) mogło sprawić, że pierwsi europejscy marynarze docierający na półkulę południową zaczęli używać tego słowa na przedstawicieli rodziny Spheniscidae. Możliwe, że słowo ma swoje korzenie w języku walijskim, gdzie „pen” oznacza głowę, a „gwyn” biały. Jeszcze inna możliwość to pochodzenie od łacińskiego „pinguis”, co tłumaczy się jako tłuszcz lub olej. Tymczasem nazwa naukowa pingwinów – Spheniscidae – bierze się z greckiego słowa „sphēniskos”, co oznacza mały klin; prawdopodobnie jest to nawiązanie do kształtu pingwinich skrzydeł.

Pingwiny (źródło internet).
  • Pingwin to nielot

Penguin GIF - Penguin Running - Discover & Share GIFs | Baby penguins,  Penguins, Cute penguins

Pingwinów nie da się pomylić z innymi ptakami. To nieloty. Opis pingwina jest dość prosty. Pingwiny mają na lądzie wyprostowaną sylwetkę. Ciało jest osadzone na dwóch krótkich, dość grubych nogach, których 3 palce są spięte błoną pławną. Skrzydła wiosłowate, przystosowane do pływania. Upierzenie zwykle czarno-białe. Samce są nieco większe od samic. Poza tym nie różnią się zbytnio od siebie.

Pingwiny lubią wodę

Pingwiny to najlepiej przystosowane ptaki do życia w środowisku wodnym. Są szybkimi pływakami, potrafią płynąć z prędkością 20 km/h. Potrafią wyskakiwać wysoko ponad powierzchnię wody. Na lądzie poruszają się w postawie wyprostowanej, czasem poruszają się na brzuchu. Ich środowiskiem życia jest morze i nadbrzeża. Życie pingwinów nie jest łatwe. Wytrzymują ekstremalne mrozy. Muszą pokonywać wiele przeciwności, w tym umykać drapieżnikom morskim.

Pingwin – To co lubię

Do cech charakterystycznych należą krótkie i silne nogi, lekko przesunięte ku tyłowi. Ogon stanowią krótkie, sztywne pióra. Skrzydła są przystosowane do pływania i przypominają płetwy. Pokrywają je łuskowate pióra. Upierzenie szczelnie pokrywa całe ciało. Zwykle ubarwienie białe od spodu i czarne, szare lub brązowe od strony grzbietowej. Na głowie czasem występują kolorowe plamy i czuby. Wygląd głowy jest cechą gatunkową.

Trzy palce stóp są spięte błoną pławną. Ciało jest pokryte trzema warstwami gęstych i krótkich piór. Skok jest krótki, skrzydła przekształcone w dość sztywne płetwy. Kości są dość masywne. Ich ciężar właściwy jest niewiele mniejszy od wody, co ułatwia ptakom nurkowanie. Dzioby są krótkie i masywne.

Pod skórą znajduję się gruba warstwa tłuszczu, która ma za zadanie utrzymywanie ciepłoty ciała. Funkcję tę spełnia także system naczyń krwionośnych w skrzydłach i nogach, krew żylna wracająca z tych miejsc zostaje ogrzana przez krew tętniczą.

• Odżywianie

Odżywiają się rybami, głowonogami i skorupiakami. U niektórych gatunków istotną rolę w odżywianiu pełnią pokłady tłuszczu. Głodówki podczas wysiadywania jaj mogą trwać nawet 115 dni u pingwina cesarskiego!

• Dlaczego Pingwiny nie latają?
  • Mowa pingwinów 🙂
  • Pingwiny na Antarktydzie
  • Zabawne pingwiny

KĄCIK ROZRYWKI

• JAK NARYSOWAĆ PINGWINA?
źródło: pazeraprojektuje.pl/pingwin-rysowanie-kolorowanka/

PIOSENKI O PINGWINACH:

Dziecięce Przeboje – Malutkie Pingwinki (źródło: Dziecięce Przeboje – Polskie piosenki dla dzieci – YouTube).

PUZZLE ONLINE:

Puzzle online – p kliknięciu obrazka, puzzle otworzą się w nowym oknie.

BAJKA:

KOLOROWANKI: