Czy pszczoły zimą śpią?

Czy znacie odpowiedź na pytanie postawione w tytule?

„Czy pszczoły zimą śpią?”

Jeśli nie wiecie, to dzisiaj zachęcamy Was do spędzenia czasu z nami, dzięki czemu dowiecie się, jak to z tymi pożytecznymi owadami w zimie jest.

Na początek zagadka:

Jest pracowita,
a cały jej trud,
z pewnością docenisz
jeśli lubisz miód!!!

Na pewno wiecie już, o kim mowa! To pszczoła!!!

little bee | Animated bee, Bee, Vector animation

Czy pszczoła jest zwierzęciem gospodarskim, jak krowa czy świnie? Odpowiedź znajdziecie w dwuminutowym filmiku poniżej:

Z kamerą wśród pszczół (źródło: Z kamerą wśród pszczół – YouTube).

Myślę, że wielu z Was jest zaskoczonych odpowiedzią.

Gif Animé Abeille (27) | GIFS Gratuits PJC

Czy wiesz, że…
– pszczoły miodne są bardzo ważnymi zapylaczami kwiatów, owoców i warzyw. Oznacza to, że pomagają innym roślinom rosnąć.
– pszczoła miodowa odwiedza od 50 do 100 kwiatów w czasie jednej wyprawy.
– pszczoły miodne komunikują się między sobą tańcząc.
– pszczoła miodna jest jedynym owadem, który produkuje żywność spożywaną przez człowieka.

Pszczoły w tym roku wyprodukują znacznie mniej miodu

– pszczoły produkują miód, aby nakarmić swoje młode i mieć coś do jedzenia w zimie.
– pszczoły miodowe nie śpią, zamiast tego, spędzają noce nieruchomo, oszczędzając energię na następny dzień.
– pojedynczy ul może wyprodukować od 30 do 60 kilogramów miodu rocznie.

PSZCZOŁY & MIÓD – FAKTY I CIEKAWOSTKI (źródło: PRO100 zmoSTU – YouTube).

Macie ochotę na wycieczkę?

Do ula zaprasza Was pszczoła Kaja. Dowiesz się jak mieszkają, pracują, co jedzą – słowem – jak żyją pszczoły. Zapraszamy na zwiedzanie!

Z kamerą wśród pszczół | Odcinek 1 (źródło: Z kamerą wśród pszczół – YouTube).

Jak w ogóle powstaje miód?

Jak powstaje miód? (źródło: https://www.ps64.pl).

Rozwiążcie łamigłówkę – dopasujcie właściwy cień pszczółki (odpowiedź znajdziecie na samym końcu wpisu):

Znajduje poprawnego cień (pszczoła)
Znajdź właściwy cień (źródło: dreamstime.com).

Krótka piosenka o PSZCZÓŁCE BZZ – łatwo nauczyć się tekstu:

Pszczółka Bzz (źródło: Dziecięce Przeboje – Polskie piosenki dla dzieci – YouTube).

Co robią pszczoły w zimie?

Pszczoła latająca w kółko - Gify i obrazki na GifyAgusi.pl

Odpowiedź na pytanie: co robią pszczoły w zimie jest prosta, ale zanim do niej dojdziemy, wypada wyjaśnić pewne kwestie.

Wbrew powszechnemu uważaniu, pszczoły nie zapadają w sen zimowy. To nie niedźwiedzie, które mają możliwość zgromadzenia tłuszczu na zimowy sen. Pszczoły takiej możliwości nie mają – nie odkładają w swym ciele tłuszczu, który utrzymałby je przy życiu przez długie miesiące bezruchu. Co robią więc pszczoły? Przez całą zimę dojadają. Owszem, spowalniają procesy życiowe i ilość spożywanego pokarmu do minimum, ale na sen pozwolić sobie nie mogą.

Kaz_Creations Cute Cartoon Love Bees Bee Wasp, kaz_creations , cute ,  cartoon , love , bees , bee , wasp - PicMix

Wbrew powszechnemu uważaniu, pszczoły nie leniuchują przez zimę. Ba, nawet nie odpoczywają! To co w takim razie robią skoro nawet nie wylatują z ula?

Co robią pszczoły w zimie?

Walczą o przetrwanie. Zbyt górnolotnie? To przyjrzyjmy się temu bliżej i ocenicie sami.

Pszczoły w temperaturze poniżej +8 stopni drętwieją i umierają. Jak wiecie, zimą panują zdecydowanie niższe temperatury. Sam ul, jakby nie był zbudowany (czy drewniany, czy styropianowy) nie uchroni rodziny pszczelej przed mrozami. Pszczelarz również. Pszczoły muszą się bronić same.

I robią to! Zwierają szyki jak żołnierze. Tworzą kłąb (czyli zwartą kulę), w którym utrzymują odpowiednią dla siebie temperaturę ok. 25-33 stopni. Osiągają to przez ciągły ruch – tylko wtedy przetrwają. Przynajmniej te pszczoły, które są wewnątrz. A co się dzieje z tymi na zewnątrz kłębu? Wytrzymują tak długo jak się da i zamieniają się miejscami z tymi pszczołami, które są w środku. W ten sposób wszystkie pszczoły (albo spora ich większość) mogą przeżyć zimę.

Problemem są… ciepłe dni

Problem pojawia się natomiast, kiedy pod koniec zimy przyjdzie kilka ciepłych dni. Pszczoły skuszone ciepłem na zewnątrz rozwiązują swoje wojskowe szyki i wylatują z ula. Po powrocie nie mają już czasu na ponowne przytulenie się i w konsekwencji dają się zdziesiątkować szybko wracającemu mrozowi.

Miód z Pasieki Jana, pasieka - miód pszczeli lipowy, wielokwiatowy Gniezno  Trzemeszno

Innym problemem podczas tego „spokojnego” zimowania może być ogólnie rozumiany niepokój. Kiedy wtargnie mysz, ptactwo siada na daszkach albo coś uderzy w ul, pszczoły niepokoją się, przyspieszają i nieco rozluźniają szyk. Może to trwać do 10 godzin i nie zawsze zdążą się uspokoić (obniżyć funkcje życiowe) zanim przyjdzie mróz. Dlatego NIGDY, ale to przenigdy NIE ODŚNIEŻAJCIE ULI. Śnieg zalegający na daszku nie jest żadnym zagrożeniem. Nawet ten przed wylotkiem (przy założeniu, że woda nie dostaje się do środka). Zagrożeniem będzie przypadkowe ratunkowego odśnieżania.

Źródło informacji: https://pasiekasmakulskich.pl/co-robia-pszczoly-w-zimie/

To już wszystko na dzisiaj! Do jutra!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Przysusze » Ogólne

Odpowiedź na łamigłówkę „Znajdź właściwy cień” – CIEŃ NR 2.